Branford Fellows

Branford College has an active and enthusiastic Fellowship. Branford’s Fellowship includes Fellows (distinguished Faculty and Staff at the University) and Associate Fellows (often Branford alum or people who have made important contributions to New Haven and the larger society).

Fellows Profiles

Below are profiles of members of Branford College’s Fellowship, along with their general interest.

Sakena Abedin (History of Science and Medicine)
Ron Adelman (Medicine; Ophthalmology)
Ian Adelstein (Mathematics)
Allie Agati (Study Abroad)
Jay Ague (Geology & Geophysics)
Tariq Ahmad (Medicine; Cardiology)
Treeny Ahmed (Management)
Elisabath Anton (Executive Coaching)
Philomena Asante (Yale Health
Andrea Asnes (Medicine; Pediatrics)
Nory Babbitt 
Katie Balch (Music)
Charrise Barron (Finance & Administration)
Mark Bauer (English)
Kira Baum (Development)
Jeffrey Bender (Cardiology)
Judith Bender (Counseling)
Julien Berro (Molecular Biophysics and Biochemistry)
Burkhard Bilger (Writer)
Harry Blair (Political Science)
Stephen Blum (Finance)
Sandra Boltax-Stern (Psychology)
Gregory Bonenberger (Law; Music)
Edward Bottomly (Interior Design)
Emile Boulpaep (Cellular & Molecular Physiology)
Jessica Bower (Library Sciences)
Michael Bracken (Medicine; Public Health)
Demetrios Braddock (Pathology)
Elizabeth Bradley (Public Health; Global Health; Former HOC)
John Bradley (Social Services)
David Breslow (Molecular Cellular & Developmental Biology)
Michael Brines (Feinstein Institute)
Lori Bruce (Bioethicist)
Todd Buchholz (Economist)
Katherine Bussiere (Global Affairs)
Becky Byler (Pathology)
April Capone (Government)
Leslie Carmin (Art; Branford Associate Head of College)
Grace Carroll (Assistant Chaplain)
Hannah Carroll (Yale Business Operations)
Anees Chagpar (Medicine; Oncology)
Timothy Chegwidden (Wine importer)
Jonathan Chernoff (Biochemistry)
Stockton Clark (Non-Profit)
Ray Clemens (Beinecke)
Andrew Cohen (Medicine; Geriatrics)
Lawrence Cohen (Medicine; Cardiology)
Daniel Colon-Ramos (Neuroscience)
Judith Colton (History of Art)
Earl Conti 
David Coon (Architecture)
Isabel Oliva Cortopassi (Radiology)
Alejandro Cuadrado (Italian Studies)
Leslie Curry (Public Health)
Mark Custer (Library Tech Services)
Jessica David (British Art Ctr)
Caitlin Davis (Chemistry)
Iain Dawson (Molecular Cellular & Developmental Biology)
Enrique De La Cruz (Molecular Biophysics and Biochemistry)
Mayur Desai (Public Health)
Nihar Desai (Medicine; Cardiology)
Carol Dhawan
Satish Dhawan (Physics)
Allison Didychuk (Molecular Biophysics & Biochemistry)
Guy Disney (World Fellow)
Michael Dobbs (Community Service, Finance, Performing Arts Production)
Anne Dropick  (Literature)
Martina Droth (British Art Center)
Richard Edelson (Cancer; Dermatology)
Amber Edwards (Documentaries; Filmmaking)
Catherine Egan (English; Writing)
Chiwetel Ejiofor (Actor; Producer)
Alexander Ekserdjian (Classics and Art History)
Thierry Emonet (Molecular Cellular & Developmental Biology & Physics)
Anne Fadiman (Writing)
Nina Fattore (University Life)
Solangel Fernandez (Global Affairs)
Alden Ferro (Editing)
Jason Fish (Yale Health)
Bonnie Fleming (Physics)
Roberta Frank (English)
Belmont Freeman (Architecture)
Joanne Freeman (History)
Reinaldo Funes Monzote (Latin American Studies)
Julie Gaither (Medicine)
Maria del Mar Galindo (English)
Shelley Geballe (Law; Public Health)
Myron Genel (Medicine; Pediatrics)
Connie Gersick (Women in Leadership; Human Resources and Organizational Behavior)
Kelin Gersick (Organizational Psychology; Psychology; Consulting)
Natasha Ghazali (Peabody Museum)
Nate Gibbons (Printing Press, Art)
Elizabeth Gill (Jackson)
Jane Gillis (Beinecke)
Antonio Giraldez (Genetics)
Larry Glaney (Physics)
James Godwin (Branford College)
Alessandro Gomez (Mechanical Engineering)
Valentina Greco (Genetics)
Paul Grimstad (Humanities)
Kallol Gupta (Cell Biology)
Maria Gutierrez 
Mohamad Hafez
Marc Hammarlund (Medicine)
Molly Hampton (OISS)
Valerie Hansen (History)
Leslie Harkema (Spanish)
Michael Harris (ITS)
Verity Harte (Philosophy)
Stavroula Hatzios (Molecular, Cellular and Developmental Biology)
Marketa Havlickova (Math)
Hannan Hever (Judaic Studies)
Joy Hirsch (Psychiatry; Neurobiology)
Charles “Robin” Hogen (Communications)
Stephen Holton
Robert Horwitz (Psychology)
A. Sarah Hreha (Gruber Foundation)
Lisa Huck (Divinity; Title IX)
Marcia Inhorn (Anthropology; International Affairs)
Justin Izbinski (Development)
Anjani Jain (Management)
Judit Jimenez Sainz (Therapeutic Radiology)
Jasmine Jones (Library Sciences - Special Collections)
Jutta Joormann (Psychology)
Erdem Karatekin (Medicine)
Dana Karwas (Architecture; Arts)
Thomas Kavanagh (French Literature)
Hilary Kawall
Zachary Keating (Art)
Kirk Keen
Stephen Kellert (Forestry & Environmental Studies)
Jenna Kim (Internal Medicine)
Michael Koman (TV Writing / Production)
Jeffrey Koplan (Global Health)
Linda Kulman (Journalism)
Azamat Kumykov (Business)
Gary Kupfer (Medicine; Pediatrics)
Albert Laguna (American Studies)
Eleni Lampropoulou
Anthony Lavely (Restaurant industry)
Morgan Levine (Pathology)
Zachary Levine (Pathology)
Emma Lewis (Josef and Anni Albers Foundation)
Keith Light (Admissions/Higher Education) 
Haifan Lin (Cell Biology)
Brett Lindenbach (Microbial Pathogenesis)
Lainie Lipsher (Development)
Lawrence Lipsher (Management/Finance)
Zachary Liscow (Yale Law School)
Ken Huaijin Loh (Comparative Medicine)
Elias Lolis (Medicine)
Henry Lord (Business)
Vivien Lu (East Asian Languages and Literatures)
Felix Lui (Medicine; Trauma)
Nancy Lyon (Sterling Library Archivist)
Angel Madrigal (Residential Life)
Jocelyn Malkin (Psychiatry)
Vincent Marchesi (Pathology)
Mindy Marks (Alumni, Psychology)
John Mauceri (Musician)
Sean McAvoy (Development)
Thomas McCarthy (Air Force ROTC)
Dave McCoart (Culinary)
Thomas McGlashan (Psychiatry)
Hope Metcalf (Law)
Andrew Miranker
Binyam Mogessie (Faculty of Arts & Sciences)
Pilar Montalvo
Alfred Montoya
David Monz (Law)
Judith Moore
Arvin Murch (Development)
Michael Murrell (Biomedical Engineering)
Adam Naples (Child Care Study)
Gina Narracci (Architect)
Robert Narracci (Architect)
Quincy Ngan (Art)
James Nikkel (Physics)
Sarah Nikkel (Development)
Laura Niklason (Vascular Biology; Cardiovascular Tissue Engineering)
Dorottya Noble (Arts & Sciences)
Indra Nooyi (Management)
David Novicki (Medicine)
Sarah Nuland
Edward O’Brien (Government)
Susan Olson  (Student Affairs)
Naama Omric (Yale Law School)
Gene Outka (Religious Studies; Philosophy)
Ruby Park (Woodbridge Fellow)
Annabel Patterson (English)
Monica Perez del Rio
Stephen Peterson
Christian Pettker (Medicine; Obstetrics & Gynecology)
Lauren Pinzka (French)
Christopher Pittenger (Psychiatry)
Vincent Pitts
Richard Powers (Business, College Seminar Instr)
Maya Prabhu (Psychiatry; Law)
Brian Price
Claire Qureshi
Reshma Ramachandran (Medicine/Veteran Affairs)
Stephanie Ranks (Teaching Development)
Laura Ricciarone (Athletics)
Joseph Riccio
John Rice, Jr.
Joseph Roach (Theater; English; African American Studies)
Susanne Roberts (Library Sciences)
Alexander Ross (Film Studies)
Fernande Ross
James Rothman (Cell Biology)
Andrew Rubenoff (Event Coordinator)
Ronnie Rysz (Arts)
Tori Rysz (Development)
Paul Sabin (History)
Basmah Safdar (Medicine; Emergency Medicine)
Maurice Samuels (French)
Aoky Sarhan (Investments)
Martin Saunders (Chemistry)
Ellen Scalettar (Government)
​Gloria Schaffer (Government)
Mark Schenker (Sr Assoc Dean Yale College)
Katherine Schilling (MB&B)
Ellie Schmelzer
Eric Schorr (Playwright; Composer)
Justin Scott (Author)
Eugene Shapiro (Medicine)
Jason Shaw (Linguistics)
Nicole Sheriko (English)
Cicero Silva (Medicine; Diagnostic Radiology)
Lorenzo Simpson
John Sinard (Pathology)
Charles Sindelar (Molecular Biophysics and Biochemistry)
Ishan Sinha (Yale College Programs)
Steven Smith (Political Science; Former HOC)
Susan Smith (Former Assoc HOC)
Joseph Solodow (Classics)
Stephanie Spangler (Public Health; Medicine)
Erica Spatz (Medicine)
Adam Spivack (Psychiatry)
Kaelyn Sumigray (Genetics)
Chloe Starr
Eliyahu Stern (Judaic Studies)
Thomas Stewart (Psychiatry)
Jeanne Straus
Fred Strebeigh (Writing)
Barry Svigals
Jacqueline Tanaka (Associate Director of STEM)
Camila Tessler (Manuscripts and Archives)
Jack Thomas (Theater production)
Vic Tolentino (Law; Healthcare; International Students)
Sarah Tudesco (Librarian)
Jeffrey Turner (Medicine)
Jane Tylus (Italian)
Federico Vaca (Medicine; Emergency Medicine)
Flora Vaccarino (Psychiatry; Neurobiology; Child Stdy Ctr)
Josephina van Wolfswikel (Molecular Cellular and Developmental Biology)
George Veronis (Geophysics)
Robert Villani (Facilities)
David Walker (Medicine)
Andrew Walsh-Lister (Art)
Merle Waxman (Career Development)
Stephen Waxman (Neuroscience)
Marney White (Psychology/Public Health)
Stephanie Wiles
Aicha Woods (Architect)
Gui Woolston (Business; Economics)
Jude Yang
Wen Long Yang (Student Affairs Fellow)
Habib Zargarpour (Freelance Artist)
Jonas Zdanys (English)
George Zdru (Architecture; Facilities Planning)
Heping Zhang (Biostatistics)
Adeel Zubair
Lauren Zucker (Community Affairs)